WAŻNE INFORMACJE
  Przypominamy że wyliczoną w deklaracji opłatę za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych właściciel nieruchomości uiszcza bez wezwania raz w miesiącu w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu , którego dotyczy obowiązek ponoszenia opłaty.

GMINA W OBIEKTYWIE

Razem bezpieczniej

razem bezpieczniej

PRAWO

 

bannery120x60

Money.pl - Kliknij po więcej
Porady prawne
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po wiecej
Wyszukaj akty prawne
Status dokumentu:
Wydawnictwo:
Rok          Numer      Pozycja
   
Szukaj w tytule:

Pierwsza rekonstrukcja bitwy pod Zaborecznem

600x0 rekonstrukcja-10 Po 75 latach, w niedzielę 22 kwietnia na polach w miejscowościach Kolonia Partyzantów i Zaboreczno w gminie Krynice odbyła się pierwsza rekonstrukcja bitwy pod Zaborecznem, jaką partyzanci Batalionów Chłopskich stoczyli z okupantem niemieckim.Oglądający inscenizację mogli poczuć strach walki i tragedię ówczesnych mieszkańców, uciekających z płonących domów oraz posłuchać odgłosów wybuchających granatów i strzelających karabinów.

Rekonstrukcję wydarzeń z 1943 roku z udziałem m.in. potomków dowódcy bitwy pod Zaborecznem Franciszka Bartłomowicza pseudonim "Grzmot", poprzedził koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu "Pojednanie" z Krynic i Krasnobrodzkiej Orkiestry Dętej oraz msza święta. Po eucharystii, którą odprawił proboszcz Sanktuarium Maryjnego w Krasnobrodzie ksiądz prałat Eugeniusz Derdziuk, uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem partyzantów.

Zwycięstwo partyzantów z BCh z 1943 roku przypomniało ponad 60 miłośników historii z Tomaszowa Lubelskiego, Biłgoraja, Zamościa, Lublina i Wodzisławia Śląskiego. Rekonstruktorzy pod wodzą Marka Gwoździuka odtworzyli epizod ewakuacji ludności cywilnej z Antoniówki, a także najważniejsze sceny pierwszego dnia bitwy.

Oprócz efektów pirotechnicznych publiczność mogła zobaczyć dawne samochody, motocykle oraz umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy i partyzantów z czasów II wojny światowej.

Przygotowanie niedzielnej rekonstrukcji było możliwe dzięki staraniom członków Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Krynice, które pozyskało na ten cel pieniądze od samorządu województwa, urzędu do spraw kombatantów, Urzędu Gminy Krynice oraz indywidualnych darczyńców.

Wśród gości były wnuczki "Grzmota" prof. Barbara Bartłomowicz-Oesch i dr Maria Bartłomowicz- Krystyniecka, a także członek zarządu województwa Arkadiusz Bratkowski, wójt gminy Krynice Janusz Bałabuch i burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal oraz członek zarządu Powiatu Tomaszowskiego Tadeusz Stanibuła i radna Teresa Eifler.

- Szacujemy, że całe wydarzenie obejrzało od 1,5 do nawet 2 tysięcy ludzi, którzy bardzo pozytywnie wyrażali się o naszym pomyśle. Liczymy, że na kolejne rekonstrukcje nie będzie trzeba czekać 75, a może tylko kilka lat - mówi wiceprezes stowarzyszenia i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Krynicach Joanna Jamroż.

Potyczka między hitlerowcami, a partyzantami z BCh pod Zaborecznem była jedną z najważniejszych bitew Powstania Zamojskiego, a jej celem była ochrona miejscowej ludności przed wysiedleniem. W jej wyniku Niemcy wstrzymali je na kilka miesięcy.

Więcej zdjęć na ias24.eu

LogoGminy

SMSKRYNICE

bip

obywatel

Pogoda

Stacja meteo umieszczona jest na budynku Urzędu Gminy Krynice

Weather Underground PWS IKRYNICE4

album 0001

ODPADY KOMUNALNE

POLECAMY:

Dzieje Miejscowości

Money.pl - Kliknij po wiecej
Wyszukaj urzędy
US   ZUS   KRUS   Sąd  
Jesteś w
Joomla template by ByJoomla.com