WAŻNE INFORMACJE
  Przypominamy że wyliczoną w deklaracji opłatę za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych właściciel nieruchomości uiszcza bez wezwania raz w miesiącu w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu , którego dotyczy obowiązek ponoszenia opłaty.

GMINA W OBIEKTYWIE

Razem bezpieczniej

razem bezpieczniej

987b

PRAWO

 

bannery120x60

Money.pl - Kliknij po więcej
Porady prawne
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po wiecej
Wyszukaj akty prawne
Status dokumentu:
Wydawnictwo:
Rok          Numer      Pozycja
   
Szukaj w tytule:

Nie dali ziemi skąd ich ród

411x0 zaboreczno2019-e

Msza święta, apel poległych i uroczysta akademia, połączona z podsumowaniem patriotycznego konkursu złożyły się na program obchodów 76. rocznicy Bitwy pod Zaborecznem. W sobotę 2 grudnia pamięć ofiar uczcili przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz państwowych i samorządowych, a także młodzież szkolna i mieszkańcy gminy Krynice.

Liczne delegacje pocztów sztandarowych i pozostali uczestnicy obchodów zebrali się na placu przy urzędzie gminy, skąd w asyście wojskowej kompanii honorowej i orkiestry dętej przeszli na mszę świętą do kościoła parafialnego. Po eucharystii w intencji poległych partyzantów, której przewodniczył ksiądz kanonik pułkownik Bogusław Romankiewicz z Zamościa, przy Pomniku Batalionów Chłopskich odbył się apel poległych, a poszczególne delegacje złożyły wieńce i kwiaty.

 

Dalsza część obchodów, zgodnie z tradycją, odbyła się w Szkole Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Krynicach, gdzie o wydarzeniach sprzed 76 lat mówili m.in. posłowie - Sławomir Zawiślak i Tomasz Zieliński oraz wójt gminy Krynice Jacek Wiśniewski.

 

Do wydarzeń z lutego 1943 roku nawiązali również uczniowie, którzy przygotowali montaż słowno-muzyczny pod tytułem "Nie dali ziemi skąd ich ród". - Była to swoista lekcja historii w formie wielopokoleniowej rozmowy o II wojnie światowej, ze szczególnym uwzględnieniem wysiedleń na Zamojszczyźnie. Prezentację tekstów uzupełniły znane piosenki partyzanckie i wojenne, w tym współczesne utwory na przykład "Miasto 44" - relacjonują organizatorzy. Podczas tegorocznych obchodów wykonywali je trzecioklasiści z gimnazjum, którzy przygotowywali się pod kierunkiem wychowawczyń - Anny Sachajko i Beaty Kobielrz. O oprawę muzyczną zadbała Alina Wiśniewska, a dopełnieniem części wokalno-muzycznej były występy tańce w wykonaniu piątoklasistek, które pracowały pod opieką Doroty Momot i uczennic z klasy VI z opiekunką Anetą Stanisławek.

Rocznicowe obchody były połączone z wręczeniem nagród laureatom Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego "To Twoja i moja historia…", organizowanego przez szkołę w Krynicach. W tym roku uczniowie z gmin - Rachanie, Tyszowce i Krynice przygotowywali prace literackie, plastyczne i fotograficzne pod hasłem "100 lat temu w mojej rodzinie, miejscowości, gminie…". Konkursowe propozycje były prezentowane na specjalnej wystawie, która towarzyszyła patriotycznej uroczystości.

W lutym 1943 roku partyzanci z Batalionów Chłopskich rozbili pod Zaborecznem niemiecki oddział, który miał dokonać pacyfikacji wsi. Wydarzenie to jest uznawane za początek Powstania Zamojskiego, a jego rocznicę czczą co roku uczestnicy uroczystości, organizowanych przez związek żołnierzy BCh i Gminę Krynice.

bip

LogoGminy

SMSKRYNICE

button panel-radnego

raport1

obywatel

Pogoda

Stacja meteo umieszczona jest na budynku Urzędu Gminy Krynice

Weather Underground PWS IKRYNICE4

album 0001

ODPADY KOMUNALNE

POLECAMY:

Dzieje Miejscowości

Money.pl - Kliknij po wiecej
Wyszukaj urzędy
US   ZUS   KRUS   Sąd  
Jesteś w
Joomla template by ByJoomla.com