WAŻNE INFORMACJE
  Przypominamy że wyliczoną w deklaracji opłatę za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych właściciel nieruchomości uiszcza bez wezwania raz w miesiącu w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu , którego dotyczy obowiązek ponoszenia opłaty.

GMINA W OBIEKTYWIE

Razem bezpieczniej

razem bezpieczniej

PRAWO

 

bannery120x60

Money.pl - Kliknij po więcej
Porady prawne
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po wiecej
Wyszukaj akty prawne
Status dokumentu:
Wydawnictwo:
Rok          Numer      Pozycja
   
Szukaj w tytule:

Będzie druga rekonstrukcja Bitwy pod Zaborecznem

411x0 rekonstrukcja-11 1 Pierwsza rekonstrukcja Bitwy pod Zaborecznem w gminie Krynice odbyła się dopiero po 75 latach, ale na drugą nie będzie trzeba tak długo czekać. Po sukcesie inscenizacji sprzed roku na kolejną organizatorzy zapraszają w ostatnią niedziele kwietnia.

- Scenariusz będzie podobny do ubiegłorocznego, ale pojawią się nowe elementy. Planujemy kilka scen z samej bitwy partyzantów Batalionów Chłopskich z niemiecki okupantem z lutego 1943 roku oraz inscenizację wcześniejszej pacyfikacji Dzierążni z końca stycznia - zapowiadają organizatorzy ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Krynice i Gminnego Ośrodka Kultury w Krynicach.


Ostateczny scenariusz wydarzenia, liczba grup rekonstrukcyjnych i inne szczegóły nie są jeszcze doprecyzowane, ale już teraz wiadomo, że zainteresowanie uczestników i widzów jest bardzo duże. - To tylko potwierdza, że taka inscenizacja jest potrzebna, o czym przekonaliśmy się zaraz po ubiegłorocznej rekonstrukcji. Mieliśmy nadzieję, że uda się ją powtórzyć, a teraz przystępujemy do realizacji tego przedsięwzięcia - dodają organizatorzy.

Podobnie jak przed rokiem wspierają ich nie tylko miejscowe władze samorządowe, ale również samorząd województwa lubelskiego, Urząd do spraw Kombatantów oraz inne instytucje i konkretne osoby.

Inscenizację bitwy uznawanej za początek Powstania Zamojskiego poprzedzi msza święta przy pomniku w Kolonii Partyzantów oraz złożenie wieńców i kwiatów. Po eucharystii uczestnicy rekonstrukcji będą podziwiać w akcji oddziały w historycznych mundurach, wyposażone m.in. w granaty, karabiny, motocykle i samochody.

Szacuje się, że ubiegłoroczną inscenizację w wykonaniu ponad 60 miłośników historii, obejrzało od 1,5 do nawet 2 tysięcy ludzi.

Potyczka między hitlerowcami, a partyzantami z BCh pod Zaborecznem była jedną z najważniejszych bitew Powstania Zamojskiego, a jej celem była ochrona miejscowej ludności przed wysiedleniem. W jej wyniku Niemcy wstrzymali swoje działania na kilka miesięcy.

LogoGminy

SMSKRYNICE

bip

obywatel

Pogoda

Stacja meteo umieszczona jest na budynku Urzędu Gminy Krynice

Weather Underground PWS IKRYNICE4

album 0001

ODPADY KOMUNALNE

POLECAMY:

Dzieje Miejscowości

Money.pl - Kliknij po wiecej
Wyszukaj urzędy
US   ZUS   KRUS   Sąd  
Jesteś w
Joomla template by ByJoomla.com