WAŻNE INFORMACJE
  Przypominamy że wyliczoną w deklaracji opłatę za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych właściciel nieruchomości uiszcza bez wezwania raz w miesiącu w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu , którego dotyczy obowiązek ponoszenia opłaty.

GMINA W OBIEKTYWIE

Razem bezpieczniej

razem bezpieczniej

PRAWO

 

bannery120x60

Money.pl - Kliknij po więcej
Porady prawne
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po wiecej
Wyszukaj akty prawne
Status dokumentu:
Wydawnictwo:
Rok          Numer      Pozycja
   
Szukaj w tytule:

75 lat po bitwie pod Zaborecznem

411x0 bitwa-pod-zaborecznem2016-c-pomnik 75 lat temu partyzanci Batalionów Chłopskich rozbili w bitwie pod Zaborecznem niemiecki oddział, który miał dokonać pacyfikacji wsi. Rocznicę wydarzenia, uznawanego za początek Powstania Zamojskiego, uczczą uczestnicy uroczystości, która odbędzie się w piątek 2 lutego.

bitwa-pod-zaborecznem2018-plakatPrzedstawiciele władz samorządowych, szkół i organizacji kombatanckich spotkają się przed 10.00 na placu przy urzędzie gminy, skąd w asyście Orkiestry Detej OSP w Tomaszowie Lubelskim przejdą do kościoła parafialnego na mszę w intencji poległych w bitwie z 1943 roku. Po eucharystii z udziałem kompanii honorowej 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu odbędzie się apel pamięci, żołnierze oddadzą salwę honorową, a uczestnicy obchodów złożą wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Batalionów Chłopskich i pod pamiątkową tablicą przy gimnazjum ich imienia. Piątkową uroczystość zakończy okolicznościowa akademia, w której wystąpią uczniowie Szkoły Podstawowej w Krynicach i miejscowy chór "Pojednanie".


Obchody, organizowane przez Gminę Krynice i miejscowe koło Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich, będą też okazją do podsumowania Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego "To Twoja i moja historia...". Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem "W zadumie nad samotną mogiłą - nieznane miejsca pamięci w mojej okolicy", a zadaniem uczestników było przygotowanie na ten temat prac literackich, plastycznych lub fotograficznych.

1 lutego 1943 roku pod Zaborecznem pojawiły się połączone siły niemieckie liczące około 600 żołnierzy, które miały dokonać akcji wysiedleńczej w ramach Generalnego Planu Wschodniego. Jego celem było wywiezienie mieszkańców Zamojszczyzny, których mieli zastąpić niemieccy osadnicy. Pod koniec stycznia komendant policji w Tomaszowie Lubelskim otrzymał wiadomość o planowanej pacyfikacji wsi Zaboreczno, która dzięki pracownikowi poczty dotarła do oddziałów BCh. Gdy rano Niemcy ruszyli na Zaboreczno w pobliskim lesie czekali już na nich partyzanci, którzy w walce wykorzystali pogodę. Na polach leżał wtedy zmrożony śnieg, przez który hitlerowcom trudno było się przedostać. By na odkrytym polu nie być łatwym celem partyzanci mieli kategoryczny zakaz wychodzenia z lasu, co okazało się skutecznym posunięciem. W raporcie po bitwie niemiecki dowódca stwierdził bowiem, że został zaatakowany przez oddział liczący około 700, a nawet 800 partyzantów, a w rzeczywistości oddział BCh liczył zaledwie 250 ludzi.

 

 

LogoGminy

SMSKRYNICE

bip

obywatel

Pogoda

Stacja meteo umieszczona jest na budynku Urzędu Gminy Krynice

Weather Underground PWS IKRYNICE4

album 0001

ODPADY KOMUNALNE

POLECAMY:

Dzieje Miejscowości

Money.pl - Kliknij po wiecej
Wyszukaj urzędy
US   ZUS   KRUS   Sąd  
Jesteś w
Joomla template by ByJoomla.com